2020 Iowa USSSA State II Seedings
August 7 - 9, 2020
USSSA Points are final.       Seeding will be final Friday, July 31 at 6:00PM
             
14AA - Elite          
Seed Class Team Points Power Rating Points + Power Rating Manager City
1 14AA TITANS Baseball - Navy 1748 1038 2786 Allen Beery Jr. IA - Des Moines
2 14AA Iowa Crush 1530 1061 2591 Hope Meyermann IA - Muscatine
3 14AA 3T's Bats Black 1390 1020 2410 Robert Shahidi IA - Ames
4 14AA DCG Mustangs Black 1385 1004 2389 Chad Halverson IA - 50309
5 14AA Ninjas 1135 1122 2257 Brian Nadermann IA - Grimes
6 14AA Midwest Pride 14U White 1159 979 2138 Demathdian Tate IA - Ankeny
7 14AA Linn-Mar White 14U 1010 1043 2053 Todd Gassman IA - Marion
8 14AA Grand Slam Heat 902 914 1816 Tom Laporte IA - Waukee
9 14AA Davenport Rage 14U 640 1129 1769 Greg Swanson IA - Davenport
10 14AA Interstate Roadrunners 698 1051 1749 Michael Dixson IA - Truro
11 14AA Wapsie Valley Baseball Club 500 1140 1640 Brent Sauerbrei IA - Readlyn
12 14AA Jr J-Hawks Blue 580 925 1505 Joey Chyma IA - Cedar Rapids
13 14AA EMB GOLD ROETHLER 555 909 1464 Eric Munson IA - Dubuque
14 14AA Northwest Legends 130 1010 1140 Chad Ericson IA - Akron
               
14AA - Division I          
Seed Class Team Points Power Rating Points + Power Rating Manager City
1 14AA Gators 1395 852 2247 Todd Hansen IA - Boone
2 14AA Rams White 1250 798 2048 Scot Surprenant IA - Altoona
3 14AA Prairie Hawks Orange 1040 887 1927 Randy Mathews IA - Cedar Rapids
4 14AA Knuckleheads 1042 848 1890 Archie Bell IA - Boone
5 14AA Stingers 885 905 1790 Mike MacGregor IA - Johnston
6 14AA Urbandale Knights 769 847 1616 Steve Dillon IA - Urbandale
7 14AA LS Hawks 710 821 1531 Kevin Utech IA - Sully
8 14AA Midwest Pride Red 745 709 1454 Demathdian Tate IA - Ankeny
9 14AA Iowa Sticks Prospects Grey 590 835 1425 Zach McCool IA - Waukee
10 14AA SW Iowa Shockers 490 878 1368 Cory Scamman IA - Shenandoah
11 14AA Cedar Valley Crush 505 794 1299 Jeff Ross IA - Waverly
12 14AA 2020 Junior Wahawks 14U 465 770 1235 James Nelson IA - Waterloo
13 14AA DRBA Runnin Reds 14u 345 879 1224 Sebastian (Dusty) Rogers IA - Dubuque
               
14AA - Division II          
Seed Class Team Points Power Rating Points + Power Rating Manager City
1 14AA Central Iowa Redbirds 1020 729 1749 Nick Ralston IA - Des Moines
2 14AA 2020 North Liberty Bolts 850 665 1515 Jude Villafana IA - North Liberty
3 14AA Linn Mar Red 14U 620 691 1311 Jeremiah Tacker IA - Marion
4 14AA Quad City Heat 425 736 1161 Aric Rockhold IA - Davenport
5 14AA Iowa Flash 424 594 1018 Heath Sollars IA - Bondurant
6 14AA Ankeny Talons 446 565 1011 Josh Heidemann IA - Ankeny
7 14AA Riders 451 519 970 Jim Perlowski IA - Des Moines
8 14AA Full Count Flyers 14U 215 701 916 Michael Schellhorn IA - Waterloo
9 14AA Ames Storm 165 171 336 Tracy Geffre IA - Ames
10 14AA Clear Lake Rockets 15 157 172 Jay Lefevre IA - Clear Lake
               
14A - Elite          
Seed Class Team Points Power Rating Points + Power Rating Manager City
1 14A Sigourney Sluggers 1535 1172 2707 Adam Clark IA - Sigourney
2 14A Saints Blue 1450 1050 2500 Bruce Kinner IA - Cedar Rapids
3 14A 3T's Bats Gray 1332 1005 2337 Robert Shahidi IA - Ames
4 14A The Sandlot 1090 1108 2198 Sandy Foster IA - Granger
5 14A Prairie Hawks White 1075 1095 2170 Bob Loney IA - Cedar Rapids
6 14A Spears 1135 940 2075 Michael Wolfe IA - Norwalk
7 14A Eastern Iowa Vipers 14U 630 1139 1769 Seth Rowland IA - Bettendorf
8 14A PC Comets 640 907 1547 David Murch IA - Polk City
9 14A South Tama Baseball Club 462 928 1390 David Chubb IA - Tama
10 14A Benton Bobcats 500 867 1367 Brandon thompson IA - Van Horne
               
14A - Division I          
Seed Class Team Points Power Rating Points + Power Rating Manager City
1 14A Ankeny Blaze 1155 842 1997 Stephanie Bonanno IA - Ankeny
2 14A Ankeny Ducks 900 827 1727 David Freerksen Jr IA - Ankeny
3 14A Waukee Rebels 885 730 1615 Mike Kellar IA - Waukee
4 14A Tigers 14U Red 890 667 1557 Brent Kimm IA - North Liberty
5 14A Beaverdale Sliders 797 719 1516 Terry Bates IA - Des Moines
6 14A Jr J-Hawks White 345 834 1179 Randy Wilcox IA - Cedar Rapids
7 14A Walnut Creek Thunderbolts 360 679 1039 Dale Patrick IA - Clive
8 14A Jr devils 175 449 624 Nick Gibbs IA - davenport
9 14A Ignit 140 143 283 Brian O'Meara IA - Grimes
               
13AA - Elite          
Seed Class Team Points Power Rating Points + Power Rating Manager City
1 13AA Northwest Iowa Badgers 13u 1154 1138 2292 Cody Bunda IA - Pocahontas
2 13AA Jr Bloodhounds 1065 1177 2242 Todd Herdrich IA - Ft. Madison
3 13AA 3T's Bats Black 954 1120 2074 Robert Shahidi IA - Ames
4 13AA Charger Baseball Club 829 1134 1963 Joe Oxenreider IA - Chariton
5 13AA North Liberty Aces 950 1005 1955 Travis Shepard IA - North Liberty
6 13AA Urbandale Knights 13U 792 1115 1907 Charlie Bowser IA - Urbandale
7 13AA North Linn 13U 685 1207 1892 Travis Griffith IA - Walker
8 13AA Cedar Falls Rage 820 1008 1828 Mark Strassburg IA - Cedar Falls
9 13AA Clarinda Jr A's 13U 605 1211 1816 Joshua Porter IA - Clarinda
10 13AA Mustangs 2025 650 1040 1690 Adam McDermott IA - Mount Vernon
11 13AA Lightning 13U 455 1038 1493 Josh Ashman IA - Oskaloosa
12 13AA Linn Mar Red 13U 385 1014 1399 David Reisner IA - Marion
13 13AA Black and Orange Krush 225 1111 1336 Ryan Mullen IA - Solon
14 13AA EMB GOLD MUNSON 310 995 1305 Eric Munson IA - Dubuque
15 13AA Lakers 255 1013 1268 Tim Meyer IA - Clear Lake
16 13AA MFL Mar Mac Bulldogs 270 992 1262 Jeremy Schellhorn IA - Monona
               
13AA - Division I          
Seed Class Team Points Power Rating Points + Power Rating Manager City
1 13AA Iowa Spikes 1252 971 2223 Aaron Moulton IA - Ankeny
2 13AA Ankeny Outlaws 1062 872 1934 Rob Keller IA - Ankeny
3 13AA Rams Gold 900 924 1824 Nathan Tounsley IA - Altoona
4 13AA Midwest Shock 917 887 1804 Joe Crownover IA - Des Moines
5 13AA Green Sox 752 919 1671 Zach Crow IA - Lacona
6 13AA West Liberty 13U 720 930 1650 Jason Cassady IA - West Liberty
7 13AA Barnstormer Rebels 785 848 1633 Jason Brachter IA - Riverdale
8 13AA Full Count Kings 695 910 1605 John Brinker IA - Cedar Falls
9 13AA River'sEDGE Black 625 912 1537 Bob Beatty IA - Independence
10 13AA Central Jr Devils 570 859 1429 Nick Gibbs IA - davenport
11 13AA Waukee Lightning 13U 625 790 1415 Judson Eastman IA - URBANDALE
12 13AA Aces 400 935 1335 Kevin Krogman IA - FARLEY
13 13AA Sac County Bandits 13U 448 829 1277 Brett Meyer IA - SAC CITY
14 13AA Peak Performance Prospects 310 942 1252 Justin Pekny IA - Underwood
15 13AA Maquoketa Cardinals 160 807 967 Josh Dostal IA - Maquoketa
               
13AA - Division II          
Seed Class Team Points Power Rating Points + Power Rating Manager City
1 13AA Iowa Scorpions 992 682 1674 Jason Villalobos IA - Des Moines
2 13AA MUSTANGS 718 699 1417 Doug Fuqua IA - URBANDALE
3 13AA Des Moines Spartans 692 690 1382 Patrick Adamovicz IA - Pleasant Hill
4 13AA Newton Crush 576 714 1290 Brad Rozendaal IA - NEWTON
5 13AA Grand Slam Mavericks 369 787 1156 Corey Nikkel IA - West Des Moines
6 13AA Boone Sox 13U 365 783 1148 Shawn Hollenkamp IA - Boone
7 13AA Bulltown Black 435 713 1148 Chris Swart IA - Kalona
8 13AA Knoxville Panthers 405 721 1126 Mike Cecil IA - Knoxville
9 13AA North Liberty Knights Baseball Club 430 659 1089 Chris Olthoff IA - North Liberty
10 13AA Grinnell Tigers 13U 440 580 1020 Jason Koester IA - Grinnell
11 13AA Lancer Baseball Club - 13U Pratt 340 673 1013 Mark Pratt IA - Eldridge
12 13AA CB Spartans 13u 335 655 990 Kelly Clark IA - Council Bluffs
               
13AA - Division III          
Seed Class Team Points Power Rating Points + Power Rating Manager City
1 13AA 3T's Bats White 1400 376 1776 Robert Shahidi IA - Ames
2 13AA Heat 13U 835 451 1286 Bj Meaney IA - Cedar Falls
3 13AA Game Ready Grey 13U 675 521 1196 Eric Kohlsdorf IA - Ankeny
4 13AA CR Warriors Red 595 474 1069 Eric Heinemann IA - Cedar Rapids
5 13AA 2020 Junior Wahawks 13U 420 507 927 James Nelson IA - Waterloo
6 13AA Eastern Iowa Vipers 13U 330 498 828 Jason Thompson IA - Bettendorf
7 13AA Cedar Valley Blackhawks 670 150 820 Augie Ferguson IA - Cedar Falls
8 13AA DCG Mustangs Baseball 355 431 786 Jason Harris IA - Dallas Center
9 13AA Waverly Shell Rock Gold 275 507 782 Chad Henning IA - WAVERLY
10 13AA BPV Mavericks 100 519 619 Fleet Larsen IA - Bettendorf
               
13A - Elite          
Seed Class Team Points Power Rating Points + Power Rating Manager City
1 13A Raccoon Valley Bandits 1035 1021 2056 Anderson Ruble IA - Des Moines
2 13A Cougar Green 925 890 1815 Chad Johnson IA - Cedar Rapids
3 13A Solon Spartans 13u 635 1056 1691 Joanne Ulch IA - Solon
4 13A CPU Silver Storm 13U 655 885 1540 Bridgette Andersen IA - Center Point
5 13A Jr J-Hawks 630 885 1515 Brian Sherron IA - Cedar Rapids
6 13A Muskies 13U 450 1001 1451 Jennifer Wade IA - Muscatine
7 13A Clear Creek Anchors 390 976 1366 Trevor Johnson IA - Tiffin
8 13A Prairie Hawks White 13U 490 872 1362 Dennis Fratella IA - Cedar Rapids
9 13A Ankeny Vipers 510 851 1361 Mike Nuzum IA - Ankeny
10 13A Muscatine Tribe 355 972 1327 Scott Beatty IA - Muscatine
11 13A WD GRAY 395 745 1140 Ann Wilson-Bries IA - Manchester
12 13A Devil Dogs 700 420 1120 Nic Schultz IA - Marion
13 13A Washington Demons 125 966 1091 Doug Sanders IA - Washington
14 13A Full Count Crushers 365 675 1040 Craig Davis IA - Cedar Falls
               
13A - Elite II          
Seed Class Team Points Power Rating Points + Power Rating Manager City
1 13A QC Heat 390 882 1272 Phillip Wulf IA - Davenport
2 13A Future Falcons13U Peck 245 851 1096 Matthew Peckenschneider IA - Davenport
3 13A future falcons 13u dahlhauser 410 251 661 Joe Dahlhauser IA - davenport
4 13A Waukee Wolfpack 400 152 552 Benjamin Bruening IA - Waukee
5 13A Indians Gold 13U 445   445 Justin Wright IA - Marion
6 13A Linn-Mar Lions White 300   300 Chad LaGrange IA - Marion
7 13A Robins Raptors 13u 300   300 Doug Lane IA - Robins
8 13A Appanoose County Miners 280   280 Michael Waybill IA - Centerville
9 13A The Yard 13u Outlaws - Red 120   120 Adam Gold IA - Mason City
10 13A Sioux City Futures 13U (Navy) 60   60 James Wilcox IA - Sioux City
               
12AA - Elite          
Seed Class Team Points Power Rating Points + Power Rating Manager City
1 12AA Bearcats 1435 1179 2614 Rob Kalb IA - Waukee
2 12AA 3T's Bats Black 1469 1052 2521 Robert Shahidi IA - Ames
3 12AA Prairie Hawks Black 12u 1095 1030 2125 Joshua Weeks IA - Cedar Rapids
4 12AA Jr. Warriors 12U 990 991 1981 Ben Griffin IA - Cedar Rapids
5 12AA Linn Mar Red 12U 1025 927 1952 Andrew Martin IA - Cedar Rapids
6 12AA Heat 12U Red 775 1074 1849 Matthew Porter IA - Cedar Falls
7 12AA Liberty Bolts - 12U Purple 945 875 1820 Brian Leibold IA - North Liberty
8 12AA Waukee Wildcats 615 1110 1725 James Pistillo IA - Urbandale
9 12AA Muscatine Cardinals 2026 832 881 1713 Joshua Allen IA - Muscatine
10 12AA Williamsburg Raiders 665 1046 1711 Jason Becker IA - Williamsburg
11 12AA Knoxville 640 1033 1673 Ryan Sr Roberts IA - knoxville
12 12AA Wverly Shell Rock Go-Hawks 595 1056 1651 Matt Dewey IA - Waverly Shell Rock
13 12AA BlueJays 490 1087 1577 Matt Goodwin IA - Bondurant
14 12AA West Des Moines Lions 530 932 1462 Ricky Jimenez IA - West Des Moines
15 12AA Ankeny Ambush 497 878 1375 Derrick Hans IA - Ankeny
16 12AA Clear Lake Aces 100 986 1086 Nate Carney IA - Clear Lake
               
12AA - Division I          
Seed Class Team Points Power Rating Points + Power Rating Manager City
1 12AA Midwest Pride 12U Red 1102 827 1929 Demathdian Tate IA - Ankeny
2 12AA Sac County Bandits 12U 745 864 1609 Brett Meyer IA - SAC CITY
3 12AA LS-Hawks 732 822 1554 Brad Bowlin IA - Sully
4 12AA Des Moines Demons 685 834 1519 Joel Cox IA - West Des Moines
5 12AA DSM Blaze 534 870 1404 Michael Wilkins IA - west des moines
6 12AA Rams Gold 682 716 1398 Mike Worden IA - Altoona
7 12AA 2020 Junior Wahawks 12U Maroon 540 837 1377 James Nelson IA - Waterloo
8 12AA DBA 12U 550 805 1355 Megan Woodard IA - Fort Madison
9 12AA Sticks 12U Sluggers 594 745 1339 Jason Brown IA - Waukee
10 12AA Ankeny Titans 585 742 1327 Brad Stork IA - Ankeny
11 12AA LBC FORCE 515 738 1253 Joe Praught IA - Eldridge
12 12AA Clinton Chaos 445 780 1225 James Eggers IA - Clinton
13 12AA Ignit 12U Blue 460 708 1168 Brian O'Meara IA - Grimes
14 12AA Legends 375 711 1086 Luke Dencklau IA - Fort Dodge
15 12AA The Yard 12u Outlaws - Black 95 704 799 Adam Gold IA - Mason City
16 12AA Northwest Legends 65 689 754 Brad Gaswint IA - Sioux City
               
12AA - Division II          
Seed Class Team Points Power Rating Points + Power Rating Manager City
1 12AA Little Hawks White 980 672 1652 James Jacobus IA - Iowa City
2 12AA Indianola Tribe 1595   1595 Ryan Ortlund IA - Indianola
3 12AA 3T's Bats Silver 709 660 1369 Robert Shahidi IA - Ames
4 12AA Hype 12U 614 682 1296 Colby Dawes IA - Adel, IA
5 12AA Ankeny Ambush - Gold 797 480 1277 Chad Winfrey IA - Ankeny
6 12AA Davenport Wildcats 12u AA 675 575 1250 Matthew Osterhaus IA - DAVENPORT
7 12AA Titans Black 625 549 1174 Doug Mitchell IA - Ottumwa
8 12AA Eastern Iowa Vipers 400 676 1076 Jd Deering IA - Bettendorf
9 12AA Iowa Sticks Select Grey 555 454 1009 Claude Wilkins IA - Waukee
10 12AA QUAD CITY HEAT 12U RED 510 442 952 Amanda Campbell IA - DAVENPORT
11 12AA Quad City Heat - White 330 413 743 Chapman Arter IA - Davenport
12 12AA Charles City 12U Orange 95 487 582 Aaron Hanson IA - Charles City
13 12AA K-Town Curve 215 155 370 Ryan Trout IA - Knoxville
14 12AA Hardin County Minutemen 230   230 Kenny Cable IA - Eldora
               
12A - Elite          
Seed Class Team Points Power Rating Points + Power Rating Manager City
1 12A Ankeny Avengers 1475 1219 2694 Skyler Wirtz IA - Ankeny
2 12A 3T's Bats White 1037 1053 2090 Robert Shahidi IA - Ames
3 12A Raccoon Valley Bandits 1055 884 1939 Anderson Ruble IA - Des Moines
4 12A DSM Avengers 12u 740 1157 1897 Justin Denham IA - Avengers 12U
5 12A Vinton Shellsburg Vikings 12U 600 1135 1735 William Blais IA - Vinton
6 12A Ankeny Nighthawks 960 747 1707 Khoa Ha IA - Ankeny
7 12A Hardin County Minutemen Blue 495 1161 1656 Ryan Pitre IA - Eldora
8 12A Tigers 12U Red 455 1189 1644 Brent Kimm IA - North Liberty
9 12A Ankeny Expos 775 853 1628 B.J. Frideres IA - Ankeny
10 12A Waterloo Diamonds 545 827 1372 Mike Young IA - Waterloo
11 12A Trojans 305 979 1284 Tom Roff IA - Pleasantville
12 12A River'sEDGE Lime 350 866 1216 Bob Beatty IA - Independence
               
12A - Division I          
Seed Class Team Points Power Rating Points + Power Rating Manager City
1 12A Rams White 745 551 1296 John Thomas IA - Altoona
2 12A WDSM Knights 570 576 1146 Dave Hein IA - West Des Moines
3 12A Southern Iowa Wildcats 555 550 1105 Shawn Maxwell IA - Oskaloosa
4 12A Chopstix 435 470 905 Craig Andrew IA - Waukee
5 12A Clippers 12U Blue 265 595 860 Travis Weber IA - Tiffin
6 12A Robins Raptors 330 113 443 Terry Delay IA - Cedar Rapids
7 12A Prairie Hawks 12U Orange 275   275 Andrew Davis IA - Cedar Rapids
8 12A Ignit 12 Green 55   55 Brian O'Meara IA - Grimes
               
11AA - Elite          
Seed Class Team Points Power Rating Points + Power Rating Manager City
1 11AA Iowa Iron Hawks 1510 1164 2674 Wade Lawrence IA - Waukee
2 11AA Iowa Longhorns 11U 1377 1107 2484 Evan Van Wyk IA - Waukee
3 11AA Westside Aces 1260 1211 2471 Jeremy Holcomb IA - Waukee
4 11AA Johnston Generals 1147 1229 2376 Tony Snyder IA - Johnston
5 11AA Warriors 1120 1219 2339 James Ewing IA - Norwalk
6 11AA Eastern Iowa Vipers 11U 875 1140 2015 Travis ingles IA - Bettendorf
7 11AA Quad City Area Knights 11U 835 1159 1994 Christopher Fox IA - Davenport
8 11AA Midwest Pride 11U Red 850 1128 1978 Demathdian Tate IA - Ankeny
9 11AA Little Hawks 2027 845 1106 1951 Tanner Morrison IA - Iowa City
10 11AA Clear Lake Cubs 750 1153 1903 Tim Raber IA - Clear Lake
11 11AA Marengo Tigers 11U 675 1181 1856 Luke Slockett IA - MARENGO
12 11AA RIver'sEDGE Black 665 1165 1830 Bob Beatty IA - Independence
13 11AA Full Count Dynamic 680 1020 1700 Chris Parker IA - Cedar Falls
14 11AA Hawks 395 1096 1491 Jesse Day IA - Donnellson
15 11AA Fairfield Cougars 11U 370 1024 1394 Ted Richardson IA - Fairfield
16 11AA Mad Dogs 65 973 1038 Clayton Daniels IA - Moravia
               
11AA - Division I          
Seed Class Team Points Power Rating Points + Power Rating Manager City
1 11AA MVP HEAT 1664 922 2586 Mike Glatt IA - Des Moines
2 11AA Game Ready Grey 1211 867 2078 Mike Dean IA - Ankeny
3 11AA Ignit 11U 1230 839 2069 Brian O'Meara IA - Grimes
4 11AA Comets Baseball 1125 912 2037 Michael Scholten IA - Polk City
5 11AA Norwalk Force 945 970 1915 John Tiedt IA - Norwalk
6 11AA Ankeny Jaghawks 956 920 1876 Wes Volk IA - Ankeny
7 11AA DSM Avengers 11U 857 943 1800 Justin Denham IA - Des Moines
8 11AA Carlisle Wildcats 835 854 1689 Tim Shepard IA - Carlisle
9 11AA Iowa Yellowjackets 735 875 1610 Adam Sadler IA - Cedar Rapids
10 11AA NE Iowa Raptors 615 876 1491 Peter Nielsen IA - Dike
11 11AA Bondurant Blast 495 906 1401 Tj Werner IA - BONDURANT
12 11AA DCG Mustangs 2027 517 871 1388 Troy Davis IA - Grimes
13 11AA Pella Crush 520 842 1362 Jon Kettler IA - Pella
14 11AA Bulltown 11U 360 941 1301 Merle Gingerich IA - KALONA
15 11AA West Liberty 11U 345 914 1259 Jason Cassady IA - WEST LIBERTY
16 11AA Davenport Rage 11U - Holst 305 940 1245 Chad Holst IA - Davenport
               
11AA - Division II          
Seed Class Team Points Power Rating Points + Power Rating Manager City
1 11AA 515 Select Rippers 1160 787 1947 Tyler Penning IA - Altoona
2 11AA Havoc 815 810 1625 Jeff Giza IA - Osceola
3 11AA Rams Black 834 704 1538 Eli Macias IA - Altoona
4 11AA 3T's Bats White 817 637 1454 Robert Shahidi IA - Ames
5 11AA 2020 Junior Wahawks 11U (Van Erem) 680 688 1368 James Nelson IA - Waterloo
6 11AA Durant Gold 620 745 1365 Jeremy Davis IA - Durant
7 11AA Interstate Roadrunners 600 746 1346 Josh Beck IA - Truro
8 11AA Ankeny Bombers 615 718 1333 Mike Bakker IA - Ankeny
9 11AA Liberty Lightning Purple 540 723 1263 Joe Strathman IA - North Liberty
10 11AA Ballard Bombers 572 676 1248 Matt Rouse IA - Madrid
11 11AA Heat 11U White 530 710 1240 Matt Brogan IA - Cedar Falls
12 11AA Quad City Regulators Black 465 740 1205 William Anderson IA - Davenport
13 11AA Urbandale J-Hawks 11U 450 746 1196 Brian Weber IA - Urbandale
14 11AA Iowa Sticks 11U White 492 647 1139 Austin Marchant IA - Waukee
15 11AA Grand Slam Titans 440 641 1081 David Espe IA - Waukee
16 11AA River City Select 145 839 984 Orian Hinrichs IA - Clinton
               
11AA - Division III          
Seed Class Team Points Power Rating Points + Power Rating Manager City
1 11AA Waukee Lightning 861 511 1372 Spencer Achenbach IA - Waukee
2 11AA Eastern Iowa Vipers 11u-Pitzer 570 635 1205 Rebecca Goebel IA - Eldridge
3